PIĘĆ FILAROW MYŚLI SPOLECZNO-ARCHITEKTONICZNEJ MODERNIZMU: REFLEKSJE O DZIEDZICTWIE IDEI MODERNIZMU W ARCHITEKTURZE MIESZKANIOWEJ 

Ada Kwiatkowska

Abstrakt 

Współczesna architektura mieszkaniowa bazuje na dorobku myśli teoretycznej i architektonicznym dziedzictwie modernizmu. W dorobku myśli społeczno-architektonicznej modernizmu można wyróżnić pięć podstawowych nurtów, które definiują kierunki poszukiwań nowoczesnych wzorców zamieszkania, takich, jak: futuryzm, modernistyczna awangarda, puryzm, strukturalizm i uniwersalizm. Są one punktem wyjścia do określenia wpływu, jaki nurty te miały na dalszy rozwój architektury mieszkaniowej, zarazem są przyczynkiem do refleksji o społeczno-architektonicznej utopii - od futuryzmu do alterglobalizmu, o egalitaryzmie - od awangardy do art-guerillas, o estetycznym idealizmie - od utylitaryzmu do minimalizmu, o strukturalnym porządku - od konstruktywizmu do dekonstruktywizmu i o technoestetyce - od high- do low-tech w architekturze mieszkaniowej.

Artykuł:

Kwiatkowska, Ada, „Pięć filarów myśli spoleczno-architektonicznej modernizmu”, Architectus, 2006, nr 2, s.61-67. (fot. Ada Kwiatkowska)

                                     

 

 

Modernistyczny zespół mieszkaniowy, Betondorp, Amsterdam, 1923-28

 

Neo-modernistyczny zespół mieszkaniowy Aarhus, 1994-98

     

Copyright © 2024